هیترهای صنعتی

همانگونه كه مستحضرید مقاومت بطور ذاتی یك مبدل الكتریسیته به حرارت می باشد. 
اما چرا محصولات دسته مقاومت به دو گروه مقاومت های صنعتی و هیترهای صنعتی تقسیم بندی می شود.
در مقاومت های صنعتی طراح یا بهره بردار به دنبال ایجاد تغییر در كمیات الكتریكی یك شبكه یا یك الكترو موتور و... می باشد و حرارت ایجاد شده ناشی از ذات مقاومت است بنابراین مطلوب بهره بردار نیست لذا در تولید این دستگاه ها ایجاد حرارت كمتر و در حد استاندارد (تقریبا ۸۰۰ درجه سانتیگراد برای حالت گذرا و ۳۵۰ درجه سانتیگراد برای حالت دائم) مورد نظر می باشد اما در هیترهای صنعتی هدف، استفاده از حرارت یك المنت مقاومتی است، لذا تولید حرارت مطلوب بوده و از آن جهت مصارف مختلف بهره گرفته می شود.


در بسیاری از تولیدات صنعتی و مخصوصا در پالایشگاه ها و صنایع وابسته و نیز ایستگاههای تقویت فشار گاز و… حفظ دمای یک ماده (عمدتا با ساختار مایع یا گاز) بسیار مهم است و در صورت کاهش دما خواص محصول و یا عملکرد تجهیزات انتقال و یا نگهداری محصول دچار مشکل می شود.

در این موارد از هیترهای صنعتی استفاده میشوند که در انواع فلنچی یا کمربندی و… ساخته می شوند که نوع فلنچی آن معمولا ضد انفجار می باشد.
برنا الکترونیک افتخار آن را دارد که به عنوان یکی از معدود تولید کنندگان این محصول در ایران شناخته شده و هیترهای تولیدی آن در بخشی از سایت های پتروشیمی کشور نظیر پتروشیمی اراک، پتروشیمی جم، پتروشیمی نوری(برزویه)، پتروشیمی مارون و… در حال سرویس دهی می باشند.

همچنین از بابت این موضوع، این شرکت مفتخر به اخذ گواهی ضد انفجار (Exd) از آزمایشگاه صنایع برق ایران (Epil) گردیده است و نیز در لیست سازندگان مورد تایید (AVL) شرکت ملی پتروشیمی ایران (NPC) و لیست بلند وزارت نفت قرار گرفته است.

 

هیتر فلنچی (با قابلیت تولید باکس ضد انفجار)

هیتر فلنچی معمولا در بسیاری از فرایندهای متکی به مواد شیمیایی، نفتی، گازی یا آبی به صورت کلی برای سیالات مایع یا گاز مورد استفاده قرار می گیرد در این نوع هیترها عملا سیال در تماس مستقیم با حرارت المنت هیتر قرار می گیرد و به نوعی گرمایش از درون پروسس محسوب می شود که شامل فلنج هایی مطابق استاندارد ANSI بوده که توسط تعدادی هیتر لوله ای خم شده (U Type) یا لوله شده (Wound type) بر روی سطح فلنچ چیده شده اند.

در این هیترها یک یا چند ترموکوپل در وسط المان ها نصب می شود تا اجازه اندازه گیری برای رله های حرارتی یا کنترل های دیجیتالی میسر شود تا بتوان به وسیله آنها به دمای دلخواه رسید. و بدین ترتیب شرایط ایجاد گرمایش درونی در سیستم ایجاد می شود.

هیتر های فلنجی ساخت شرکت برنا الکترونیک با استفاده از آلیاژهای مختلف برای حفاظت از خوردگی و افزایش طول عمر هیتر و با توجه به نوع کاربرد آن ساخته می شود. بر روی فلنچ یک باکس اتصال نصب می گردد که معمولا به صورت جوشی بوده و در مصارف پالایشگاه هایی غالبا به صورت ضد انفجار ساخته می شود.

در جوشکاری Junction Box و هیترها به فلنچ از ظرافت و تکنیک بالایی می بایست بهره برد چرا که در غیر این صورت شاهد بروز نشتی خواهیم بود و از آنجا که متریال هیتر، فلنچ و باکس در بسیاری از موارد با همدیگر متفاوت هستند روش جوشکاری آنها و فیلرهای مورد استفاده از WPSهای خاصی طبعیت می کند.

برخی مشخصات عمومی این هیترها 

 • چگالی توان ۵/۱۵ وات بر سانتیمتر مربع
 • حداکثر توان تا ۳ مگا وات
 • ولتاژ تا ۶۰۰ ولت AC
 • دما برای استینلس استیل ۳۱۶ تا ۶۵۰ درجه سانتیگراد
 • دما برای استینلس استیل ۳۰۴ تا ۶۵۰ درجه سانتیگراد
 • دما برای فولاد تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد

باند هیتر

در بسیاری از موارد چه از نظر عملکردی و سیستمی و چه از نظر محتوای انفجاری برخی مواد، نمیتوان سیستم گرمایش از درون را پیاده سازی نمود و نیاز به سیستم گرمایش غیر مستقیم یا همان گرمایش از بیرون وجود دارد.
شرکت برنا الکترونیک تولید کننده باند هیتر در انواع مختلف از نظر ابعاد، ولتاژ و توان می باشد. که جهت گرم کردن لوله ها و تیوپهایی استفاده می شود که نیاز به گرمایش از خارج دارند. گرم کردن لوله ها، مخازن و بشکه ها معمولا برای روغن ها، گریس ها و یا برای سیستم های دوار مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین از باند هیترها از گرمایش الکتریکی برای افزایش تدریجی دمای سطوح مخازن، لوله ها استفاده می کنند. باند هیترهای صنعتی میتوانند با باکس های ترمینالی مطابق با استاندارد NEMA1 و NEMA4 ساخته شوند که ترمینالها را در برابر نفوذ رطوبت محافظت می کنند بعلاوه از تجهیزاتی از قبیل کنترلهای ترموساتی و یا ترموکوپل های دیجیتال برای کنترل و تنظیم دما استفاده می شود. عایق کاری داخل این هیترها به گونه ای است که از هدر رفت بیرونی گرما جلوگیری نموده و جهت هدایت گرما را به درون متمرکز می کند.
باند هیترهای ساخت برنا راه حلی ایده آل برای نیازهای با تراکم وات بالا و نیازهای گرمایشی بالا به خصوص برای صنایع پتروشیمی می باشد. انواع مختلف باند هیترها شامل باند هیترهای عایق شده با میکا و سرامیک در شرکت برنا الکترونیک ساخته می شود.

برخی مشخصات عمومی این هیترها 

 • پوشش نهایی از جنس استینلس استیل
 • حداقل قطرداخلی ۵۰ میلیمتر (۲ اینچ)
 • حداقل عرض ۲۵ میلیمتر (۱ اینچ)
 • ضخامت از ۱۰ میلیمتر
 • ماکزیموم توان ۷ وات بر سانتیمتر مربع و یا برحسب طراحی یا سفارش مشتری
 • المان هیتر از جنس نیکل کروم
 • نگهدارنده توسط قطعات چینی یا میکا
 • تمرکز حرارت به داخل باندی
 • در رفت حرارت ازجدار بیرون به میزان حداقل
 • دمای متوسط داخل باندی تا ۶۵۰ درجه

 

از ویژگی های باند هیتر برنا می توان به راندمان بالا، ذخیره انرژی، انعطاف پذیری، دوام، جهت دهی مناسب گرما و فراهم کردن توزیع حرارت یکسان اشاره نمود.