یوپی‌اس صنعتی

منبع تغذیه بدون وقفه AC یا یوپی‌اس (AC UPS) وسیله‌ الکتریکی است که برای تامین برق مطمئن برای مصرف‌کننده حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یوپی‌اس دو وظیفه عمده بر عهده دارد:

  • تامین برق اضطراری هنگام قطع تغذیه شبکه
  • محافظت از مصرف‌کننده در برابر اغتشاشات و نوسانات شبکه و تامین برق با کیفیت مورد نیاز بار


یو‌ پی‌ اس صنعتی 

طراحی و تولید یو پی‌ اس‌های صنعتی در توانهای ۱ تا ۱۰۰ کیلو وات آمپر با طراحی قدرتمند و امکانات گسترده برای کاربردهای مختلف صنعتی.

بخش‌های اصلی یوپی‌اس صنعتی

شارژر

این بخش تشکیل شده از یک پل تمام تریستوری که وظیفه آن تبدیل ولتاژ AC به ولتاژ DC رگوله شده برای شارژ باتری و تغذیه اینورتر.

در یوپی‌اس‌های دوبل از دو واحد شارژر به صورت مستقل بهره گیری می‌شود.

باتری

باتری به جهت ذخیره انرژی برای زمان قطع برق در یوپی‌اس‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین میزان ظرفیت باتری به میزان بار یوپی‌اس بستگی دارد . باتری‌های قابل استفاده در یوپی‌اس میتواند از نوع اسیدی یا نیکل کادمیوم باشد

سیستم های دوبل قابلیت اتصال به یک یا دو بانک باتری مستقل را دارا هستند. ظرفیت هر بانک باتری می‌تواند ۵۰٪ یا ۱۰۰٪ باشد.

اینورتر

این قسمت وظیفه تبدیل ولتاژ DC رگوله شده به ولتاژ سینسوسی با درصد اعوجاج قابل قبول به وسیله یک پل تمام IGBT  با روش  SPWM را به عهده دارد. یک ترانسفورماتور افزاینده در خروجی اینورتر وظیفه رساندن ولتاژ به حد مطلوب و ایزوله کردن خروجی یوپی‌اس از ورودی را بهعهده دارد. در سیستم‌های دوبل از دو اینورتر مستقل سنکرون با یکدیگر استفاده می‌شود و زاویه فاز با شبکه نیز سنکرون می‌باشد .

استاتیک سوئیچ

این کلید در خروجی یوپی‌اس وظیفه انتخاب بدون وقفه خروجی‌های اینورتر و یا مسیر بای پاس را براساس الویت عملکرد واحدهای یوپی‌اس به عهده دارد.

مسیر بای پاس

این قسمت می‌تواند ولتاژ خروجی را به صورت ایزوله و رگوله شده از مسیر ورودی یوپی‌اس به طور مستقیم تامین کند .

واحد ترنسفر

واحد ترنسفر وظیفه مدیریت اتصال هر کدام از اینورترها و یا شبکه را به خروجی به عهده دارد از طرف دیگر مدیریت انتخاب شارژرها در حالت‌های مختلف برق ورودی نیز به عهده واحد ترنسفر است .