مگادرایو

 • قابلیت اطمینان بالا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کم
 • ایجاد آلودگی بسیار کم
 • کاهش دیماند و جریان راه اندازی
 • استارت نرم موتور و تصحیح ضریب قدرت


کنترل دور فشار متوسط برنا الکترونیک که با نام تجاری مگادرایو برنا (BORNA MegaDrive) شناخته می شود. از جدیدترین محصولات این شرکت بوده که با در نظر گرفتن نیاز روز صنایع داخلی برای اولین بار در کشور در سال ۱۳۹۳ طراحی و تولید شده است.

این محصول در محدوده ولتاژ ۳ تا ۱۱ کیلوولت و توان ۲۵۰ تا ۱۵،۰۰۰کیلووات قابل تولید بوده و متناسب برای استفاده در کلیه­ی صنایع از جمله صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، صنایع معدنی و فولاد و… می­باشد.

 

اصول کار:

با توجه به سطح ولتاژ بالای این تجهیز از ساختار پل های سری شده و یا Cascaded H Bridge که یکی از رایج ترین ساختارهای اینورتر چند سطحی در جهان است، استفاده شده است.

در این ساختار، از سری کردن اینورتر های ولتاژ پایین برای تولید ولتاژ با سطح بالا استفاده می شود. همچنین، با استفاده از به روز ترین الگوریتم های تولید پالس و پردازنده ها، تولید ولتاژ خروجی به صورت چند سطحی متناسب با فرکانس تنظیمی کاربر انجام می شود به گونه ای که کمترین اعوجاج ولتاژ و جریان خروجی و پالس گشتاور در بار خروجی ایجاد شود.

 

مزایا:

 • صرفه­جویی چشم گیر در مصرف انرژی
 • کیفیت توان بسیار مطلوب در ورودی  و خروجی بدون نیاز به قرار دادن فیلتر (THD جریان ورودی و خروجی کمتر از ۵%)
 • قابلیت کار در حالت خطا به دلیل استفاده از ساختار cascaded H Bridge
 • کاهش چشمگیر هزینه های تعمیر و نگه داری موتور و بار مکانیکی متصله
 • کاهش جریان راه اندازی موتور از ۶۰۰% برابر جریان نامی به  ۱۰۰% جریان نامی
 • تصحیح ضریب قدرت جریان شبکه به ۹۵% (حذف خازن اصلاح ضریب توان)
 • کاهش چشمگیر هزینه های اولیه پروژه

 

مشخصات فنی:

محدوده ولتاژ(kv)

۱۱-۳

محدوده توان (KW)

۱۵،۰۰۰-۲۵۰

فرکانس ورودی (Hz)

۶۵-۴۵

THD جریان ورودی

کمتر از ۵% در بار نامی

ضریب توان ورودی

بیش از ۹۵% (بیش از ۲۰% بار نامی)

بازده

بیش از ۹۶% ( در بار نامی)

فرکانس خروجی (Hz)

۴۰۰-۰.۵

دقت فرکانس خروجی (Hz)

۰.۰۱

مدت زمان اضافه بار

۱۲۰%( ۵ دقیقه)، ۱۵۰% (۳ ثانیه)، ۲۰۰% ( آنی)

شیوه کنترل

V/F یا کنترل برداری

مدت زمان شتاب گیری (S)

۳۰۰۰-۱

درجه حفاظت

IP31 (سایر موارد مطابق سفارش)

روش خنک سازی

تا جریان ۶۰۰ آمپر هواخنک، بیش از ۶۰۰ آمپر آب خنک

برقراری ارتباط با میزبان

CAN, Profibus, Modebus, RS232, RS485

 

ویژگی­های فنی:

این دستگاه­ یک مبدل AC/AC است که به صورت منبع ولتاژ کار می­کند و قابلیت تولید ولتاژ با دامنه  و فرکانس مورد نظر را دارد. در نتیجه این تجهیز امکان تنظیم سرعت موتور را به صورت پیوسته در اختیار کاربر قرار می دهد.
در این تجهیز به دلیل استفاده از ترانسفورمر شیفت فاز در ورودی، هارمونیک­های جریان شبکه بسیار کم بوده به گونه ای که برای بار های بیش از ۸۰% بارنامی، THD جریان شبکه کمتر از ۵% خواهد بود.

علاوه بر این، استفاده از این نوع ترانسفورمر خاص باعث می شود تا ضریب قدرت جریان شبکه در بارهای بیشتر از ۲۰% بار نامی، بالای ۰.۹۵ است، به همین دلیل دیگر نیازی به استفاده از تصحیح کننده ضریب توان و فیلتر در ورودی نیست.
هارمونیک خروجی بسیار کم است و موتور حرارت و صدای بسیار کمی ایجاد می­کند.
در مواردی که ولتاژ و یا فرکانس کاری موتور با شبکه موجود سازگاری ندارد، این تطابق توسط دستگاه مگادرایو به راحتی و با هزینه بسیار کم می تواند ایجاد می شود.
سلول­های قدرت (Power Cell) به‌ صورت ماژولار طراحی شده­اند و به­راحتی قابل تعویض، تعمیر و تولید می­باشند. همچنین این دستگاه­ با استفاده از کنترل کننده پیشرفته­ای که دارد قادر است محل دقیق خطا را مشخص نمایند.
در صورت بروز خطا در یکی از سلول‌های قدرت، کنترل‌ کننده مرکزی، سلول معیوب را شناسایی کرده و از مدار خارج می‌نماید و با ایجاد تغییراتی، دستگاه همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.
دارای صفحه­ی نمایشگر رنگی که سهولت بهره­برداری و نگهداری را در پی دارد.
دارای قابلیت کنترل از راه دور، عملکرد با سیستم DCS و پشتیبانی تمامی واسط­ها مانند CAN، Profibus، Modbus، RS232، RS485 و غیره.
به­کارگیری مدرن‌ترین تجهیزات، استفاده از DSP های شرکت TI وFPGA های شرکت Altera  برای ایجاد ظرفیت بالای محاسباتی و نمونه­برداری ۱۶ بیتی آنالوگ به دیجیتال AD7606 برای تضمین دقت سیستم.